Včera se na soc sítích a v médiích objevila zpráva, že studenti Gymnázia a SOŠE Sedlčany navštívili Ruský dům – propagandistickou instituci, řízenou ruskou federací, o které se často mluví jako o jednom z míst, které používají agenti ruských tajných služeb ke krytí. Kdo za návštěvou stojí, a šlo opravdu o „omyl“?
Co je ruský dům?
Nejdřív si krátce shrňme, o co jde. Ruský dům, oficiálně „Ruské středisko vědy a kultury v Praze“, je kulturní instituce sídlící na adrese Na Zátorce 16 v pražských Dejvicích. Navenek působí jako kulturní centrum – pořádá výstavy, přednášky, jazykové kurzy nebo promítání ruských filmů. Jeho hlavní deklarovanou misí je šířit ruskou kulturu a jazyk. V běžném provozu působí jako poměrně nenápadná instituce, ale v posledních letech se kolem něj množí otázky a kontroverze.
Důvodem je to, že Ruský dům spadá pod organizaci Rossotrudničestvo – ruskou vládní agenturu, která je přímo řízená Kremlem a podle některých zpráv má blízko ke zpravodajským službám. V řadě evropských států byl Ruský dům – nebo jeho obdoby – zmiňován v kontextu tzv. měkké moci a někdy i jako potenciální nástroj vlivu, dezinformací nebo dokonce zpravodajské činnosti.
V roce 2023 se navíc objevila podezření, že skrze Ruský dům mohlo docházet k náboru spolupracovníků nebo šíření proruské propagandy. Ačkoli přímé důkazy veřejně dostupné nejsou, bezpečnostní složky a zpravodajci v Česku s touto institucí podle médií pracují jako s potenciálním bezpečnostním rizikem.
Žáci školy Gymnázium a SOŠE Sedlčany ruský dům v poslední květnový čtvrtek navštívili, a ten se tím pochlubil na svém Facebooku:

Škola se tím pochlubila na FB i na svém Instagramu, kde je velmi aktivní:

Ze stránek ruského domu i školy fotografie zmizely. Následně o kauze psali mimojiné Novinky.cz, iDnes, Seznam Zprávy. V době lehké okurkové sezony zaujala zpráva na chvíli i titulky.
Vyjádření školy
Škola ve středu zveřejnila stanovisko, které vypadá takto:

Je pochopitelné, že se škola musí distancovat, ale srovnávání s institucemi demokratických států je, přeci jen, trochu mimo. Ale předpokládám, že ředitel není odborník na komunikaci, ani bezpečnostní hrozby, a tak je to sice výmluvné, ale z hlediska krizové komunikace přijatelné vysvětlení a veřejné obhájení.
To zajímavé je ale to, že exkurzi narychlo oznámila vyučující ruského jazyka. Byla narychlo, protože se objevila možnost, nebo protože vyučující chtěla předejít většímu ověřování a zamyšlení se nad tím, o jakou akci jde?
Bc. Romana Hudecová
Z Facebooku paní učitelky Hudecové se toho moc nedozvíme. Poslední příspěvky jsou z roku 2017, ale z velké části v ruštině. Paní učitelka tam také v březnu 2017 dala kompilaci fotek z Moskvy. Připomenu, že v roce 2017 to jsou už 3 roky po invazi na Krym, a navštěvovat už v té době Moskvu a inklinovat k ruské soudobé kultuře je přinejmenším diskutabilní.

Co mě ale zaujalo více je posudek vedoucího bakalářské práce, ve kterém mimojiné píše Nezaznamenal jsem místa, kde by byly konfrontovány různé pohledy na jeden problém (což je příznakem absence kritického přístupu), naopak autorka z literatury přebírá vše včetně zcela odiózní bolševické rétoriky či nazývání územních zisků na úkor jiných států po válkách „teritoriálním vyrovnáním“. nebo Která „ztracená území“ začal SSSR po roce 1945 „získávat zpět pod svoji správu“ (s. 44)?!
S paní Hudecovou se mi nepodařilo spojit. Telefon zvedla její kolegyně, která mi řekla, že paní Hudecová „není a nebude“. Ovšem podle rozvrhu, který je teď aktuálně (8:50, 5 minut před začátkem její první hodiny) na stránkách školy, by dnes učit měla.

Z toho mála, co se o paní učitelce dá zjistit ale návštěva instituce úzce provázané se současným ruským režimem a jeho tajnou službou nevypadá jako nešťastná náhoda a nepochopení.
Reakce?
Doplněno 6.6. 0:40:
Zdá se, že škola zareagovala – rozvrh i suplování již nejsou veřejně dostupné:

Napsat komentář